جاسوسی "گوگل کروم" از رایانه‌های شخصی

یک کارشناس امور رایانه‌ای تأکید کرد: نرم افزار جستجوگر "گوگل کروم" دارای نوعی ویروس نهفته است که می‌تواند از رایانه و مکالمات کاربران جاسوسی کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه هاآرتص،این روزنامه چاپ رژیم صهیونیستی، در شماره روز شنبه خود به نقل از نشریه "اینترنشنال بیزنس تایمز" گزارش داد، "تال آتر"، تولیدکننده پایگاه‌های اینترنتی اسرائیلی، تصاویر ویدیویی آموزشی تهیه و آن را در شبکه جهانی اینترنت بارگذاری کرده است که در آن، به وضوح نحوه عملکرد این نوع ویروس را که در جستجوگر سریع العمل گوگل کروم نهفته است، به کاربران رایانه‌ای نشان می‌دهد.
 به ادعای این کارشناس اسرائیلی، این ویروس به بدافزارها و اشخاص تبهکاری که در امور رایانه‌ای متبحر و به شبکه اینترنت دسترسی باشند، اجازه می‌دهد از راه دور و بدون اطلاع کاربران، از طریق جستجوگر گوگل کروم، میکروفون رایانه‌های شخصی را برای تشخیص فرامین صوتی راه اندازی کند. به‌علاوه، این ویروس اجازه ضبط تمامی مکالماتی را که در اطراف هر رایانه‌ی آلوده می‌گذرد، به جاسوسان اینترنتی می‌دهد. پس از راه اندازی مخفیانه میکروفون رایانه، حتی اگر کاربران صفحه جستجوگر گوگل کروم را ببندند و از آن خارج شوند، میکروفون، کماکان به ضبط مکالمات اشخاص در اطراف رایانه ادامه می‌دهد و آن را به آدرس اینترنتی کسی که این میکروفون را مخفیانه روشن کرده است، ارسال می‌کند. 
گفتنی است که تال آتر در ماه سپتامبر این مشکلِ موتور جستجوگر گوگل کروم را به شرکت گوگل آمریکا گزارش داده بوده است. تیم بخش امنیتی گوگل، در مدت کمی به وی پاسخ داد که ما راه حل مناسبی برای رفع این مشکل پیدا کرده‌ایم. آتر مدعی شد، حتی شرکت گوگل مرا برای دریافت نوعی جایزه نیز نامزد کرد. وی افزود، با این حال اکنون که بیش از 4 ماه از آن زمان می‌گذرد، تیم امنیتی گوگل آن راه حلی را که مدعی بود یافته است، به اطلاع کاربران نرسانده است. شرکت گوگل عنوان کرد، تیم امنیتی ما هنوز در حال بحث درباره این موضوع است که بهترین راه برای رفع این مشکل که مورد توافق همگان باشد کدام است، تا پس از رسیدن به اجماع در این خصوص، این راه حل را در اختیار کابران قرار دهد. 
این منبع در خاتمه افزود، هرچند شرکت گوگل به طور کلی اعلام کرده است که جای هیچ نگرانی برای کاربران اینترنتی که از جستجوگر گوگل کروم استفاده می‌کنند وجود ندارد، هنوز کاربران و رایانه‌هایی که از این موتور جستجوگر در شبکه اینترنت استفاده می کنند، در برابر ویروس مزبور و احتمال ضبط مخفیانه مکالمات‌شان آسیب‌پذیرند.
/ 0 نظر / 10 بازدید