آیا پرینتر ها سفید هم چاپ می کنند؟!

کاغذ های A4 ، A3 ، کارت پستال ها، مقواها و غیره و غیره چیز هایی هستند که در زندگی روزمره مان برای چاپ و به روی نقش آوردن ایده های انتزاعی مان از آن ها استفاده می کنیم… اما صبر کنید، همه آن ها سفید نیستند؟ آیا پرینتر های مدرن از قابلیت چاپ با نقش های سفید بهره مندند؟ اگر جواب منفی است، خب چرا؟! فقط ۴ دقیقه از وقت گرانبهایتان را به ما اختصاص دهید تا علاوه بر پاسخ به همه ی پرسش های بالا با تئوری رنگ ها در طرح های چاپی و اساس فرآیند چاپ که رنگ زیبای سفید است آشنا شوید.

img_527553c0e3189

به گزارش مهدی نیوز به نقل از  دنیای فناوری اطلاعات ؛ اگر کمی سرتان در رنگ ها باشد و راجع به پرینترهای متفاوت تحقیقی داشته باشید، با یک سوال برخورد می کنید که تا آن را نیابید آرام و قرار نمی یابید و آن چیزی نیست جز این سوال:
آیا پرینتر های CMYK می توانند از خود رنگ سفید استخراج کنند؟ اگر بخواهم یک نگاره سفید رنگ را بر روی مقوا های سیاه رنگ (حتی کاغذ های A4 با رنگ مشکی) پرینت کنم، چه اتفاقی رخ می دهد؟

پاسخ: اگر یک چاپگر پیش پا افتاده و یا بیسیک از نوع اینکجت یا لیزری داشته باشید، چاره ای ندارید. ترکیب رنگ CMYK، ترکیبی کاهشی (سابسترکتیو) دارد و بدین معنی است که برای تشکیل تک تک جزء هر رنگی که در چاپ به کار رود، باید از رنگ اولیه [سفید] استفاده کرد [که کاتریج هایی که داخل پرینتر های خانگی و معمولی استفاده می شود از پیش تهیه شده اند]. اکنون با کمی تغییر متغیر مطابق فرمول زیر می شود به هر نوع رنگی [که خود زیر مجموعه رنگ های دیگر است] دست پیدا کرد:
سفید – آبی فیروزه ای – زرد = سبز
سفید – زرد – قرمز (مایل به بنفش/مگنتا) = قرمز
سفید – آبی فیروزه ای – مگنتا = آبی
در حقیقت سفید از میزان نسبت ۰ آبی فیروزه ای، ۰ زرد، ۰ مگنتا و ۰ مشکی تشکیل شده است.
اما اکثر پرینتر ها از چه شیوه ای بهره می برند؟ اگر یک پرینتر رنگی-سیاه سفید (دو کاره) را مورد بررسی قرار دهیم، از ۴ رنگ آبی فیروزه ای، زرد، قرمز [در یک کاتریج] و مشکی [در کاتریجی دیگر] تشکیل شده و هنگامی به کار می رود که شما زمینه ای سفید داشته باشید که عملاً رنگی چاپ نشده، و شما از خود بافت به عنوان رنگ سفید بهره می برید.
پس، تکلیف آن فرمول سخت بالا چه می شود؟ باید گفت با وجود این که اکثر پرینتر ها سیستم بالا را در پیش می گیرند، اما پرینتر های ویژه ای نیز وجود دارند که به جای CMYK با نام CMYW شناخته می شوند که W آخر نمادی از رنگ سفید می باشد که برای چاپ دقیق میزان سفید به کار می رود و بقیه داستان رو هم که دیگه همه بلدیم….
پس این تنها پاسخ گوی نیاز ما در سطوح غیر سفید می باشد.
کمی تامل می فرمائیم…!، اکثر کاغذ های موجود در جهان بافتی با چه رنگ دارند؟ پاسخ که کاملا بدیهی است: سفید
کاغذ سیاه چه طور؟ امری ویژه که خیلی باب نیست، قبول دارید؟  با کمی تامل به این، به نوع سیستم ساخت بیشتر پرینتر ها پی می بریم…
کما اینکه حتی پرینتر های تجاری هم تمهیدی برای این مورد نداشته اند، معمولی ها که بمانند….!

/ 0 نظر / 9 بازدید