۴ دروغ بزرگ درباره شرکت اپل

۲) نخستین کامپیوتر شخصی را اپل ساخت!

به مانند مورد قبل این نیز تنها بازی با تاریخ و جعل واقعیت است. خیلی پیش از آنکه جابز و اپل (که اصلا آن زمان وجود خارجی نداشت) به فکر کامپیوترهای شخصی باشند، Ed Roberts (یا Henry Edward Roberts) در سال ۱۹۷۵ نخستین کامپیوتر شخصی (با موفقیت تجاری) را ساخت.

نگاهی کوتاه به 4 دروغ بزرگ درباره شرکت اپل

۳) تبلت اختراع استیو جابز و اپل بود!

از نظر تاریخی این دروغ بزرگ نسبت به موارد قبل تازه‌تر است. از سال ۲۰۱۰ که استیو جابز iPad را معرفی کرد و تبلت‌ها را به اوج رساند، بسیاری تصور می‌کنند که تبلت از اساس ایده جابز و اپل بوده، اما این درست نیست. در واقع مایکروسافت بود که ایده نخستین تبلت پی‌سی را در سال ۲۰۰۰ مطرح و آن را معرفی کرد.

apple-4lies-03

۴) نخستین تلفن هوشمند را اپل ساخت!

این دروغ نیز همیشه از موضوعات اصلی دعوا میان طرفداران اپل و دیگر شرکت‌ها بوده است. در حالی که اگر از این نگاه بنگریم، اساس ایده تلفن هوشمند هرگز متعلق به اپل نبود. در سال ۱۹۹۴ شرکت IBM بود که نخستین تلفن هوشمند دنیا را ساخت! یک تلفن هوشمند با نمایشگر لمسی و نام Simon که برای آن تاریخ تکنولوژی پیشرفته‌ای به حساب می‌آمد.

apple-4lies-04

 

در اینکه استیو جابز فردی نخبه بود و او و شرکت اپل همیشه مهارت خاصی در باز-خلق ایده‌های ناموفق داشته‌اند هیچ شکی نیست. از آیفون گرفته تا آیپد، انواع آی‌مک‌ها و مک‌بوک‌ها و حتی آیپادها هیچکدام «اولین» در تکنولوژی خود نبوده‌اند ولی تاکنون همیشه جزء «بهترین» ها بوده و هستند. با این همه مهم‌تر این است که واقعیت را به شوخی نگیریم و تاریخ را تحریف نکنیم. البته باید بدانیم که «اولین» بودن هرگز ارزش نیست.
در صورتی که به این موضوعات علاقه‌مند شده‌اید از شما دعوت می‌کنم با جستجو در ویکیپدیا و گوگل بیشتر بخوانید. به ویژه درباره شرکت Xerox و تاریخچه رابط کاربری بصری.

/ 0 نظر / 5 بازدید